Μια ξεχωριστή σχολική γιορτή για την ?Ημέρα ατόμων με αναπηρία?

Ξεχωριστή αλλά και ” διαφορετική” σχολική γιορτή με σύνθημα: ” Μπαίνω στη θέση σου, γίνομαι ενεργός και συνειδητοποιημένος πολίτης”, πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), το 26ο Δημοτικό Σχολείο σε συνεργασία με το Ειδικό Σχολείο Λάρισας διοργάνωσε μια πολύ όμορφη και συγκινητική εκδήλωση. Οι μαθητές των δυο σχολείων συμμετείχαν σε πολλά διαφορετικά δρώμενα που είχαν σαν θέμα τις διάφορες μορφές αναπηρίας.

Μικρά θεατρικά σκετς, τραγούδια, παιχνίδια και στο τέλος χορός για μικρούς και μεγάλους! Οι καλεσμένοι χειροκρότησαν με θέρμη τα παιδιά του 26ου Δημοτικού Σχολείου όπως και τις Δασκάλες Ειδικής Αγωγής Θάλεια Μπαρλαγιάννη και Βάσω Βαλιάκα αλλά και την Δασκάλα μουσικής Βάσω Ψωφάκα που είχαν την επιμέλεια όλης της εκδήλωσης. Τους καλεσμένους χαιρέτησαν ο Διευθυντής του Ειδικού Σχολείου Λάρισας Νίκος Θεοχάρης και η Διευθύντρια του 26ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνα Σταγιάννη . Στην γιορτή ήταν παρόντες ο Αντιπερειφεριάρχης Θανάσης Παιδής (που στηρίζει και συμπαραστέκεται σε τέτοιες πρωτοβουλίες), η κ. Χατζημίχου Κωνσταντίνα (υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων), η συγγραφέας Άννα Κορτέση, ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της Εθελοντικής Ομάδας ΣΤΗΡΙΞΗ Φώτης Βακιρτζηδέλης και Βασίλης Πιπέρης, ο κ. Δημήτρης Χουλιαρός( πρώην προοστάμενος του ΚΕΔΔΥ Λάρισας) όπως και πλήθος γονέων και φίλων των μικρών μαθητών. Ήταν μια βιωματική δράση που έκανε τους μικρούς μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τις ιδιαιτερότητες των συνομηλίκων τους. Το πιο συγκινητικό (και το μεγάλο κέρδος από αυτή την γιορτή) ήτα όταν στο τέλος τα παιδιά, με την συμμετοχή δασκάλων και γονέων, χόρεψαν και έπαιξαν μαζί και οι μαθητές του 26ου Σχολείου αντιμετώπισαν τα παιδιά του Ειδικού σαν ίσους, όπως πραγματικά είναι, παραβλέποντας την όποια διαφορετικότητα τους. Ένα πραγματικό μάθημα, όχι σχολείου, αλλά ζωής.